4 tipy, jak pečovat o len

4 tipy, ako sa starať o ľan

Ľan je udržateľný materiál ako z hľadiska pôvodu, tak výdrže – pri správnej starostlivosti totiž ľanové oblečenie aj obliečky môžete používať roky. A oproti iným tkaninám, ľan vie byť dokonca čím ďalej príjemnejší. Ako na starostlivosť o tento 100% prírodný materiál?

 

1. Ľan perte čo najmenej a na nízku teplotu

Čím šetrnejšie budete s ľanom zaobchádzať, tým dlhšie vám vydrží. Niekedy ho stačí namiesto prania vyvetrať. Keď už to inak nejde, potom odporúčame dať ho do práčky na 30 ° C, ideálne nemiešať s inými materiálmi. Použite ekologický prací prostriedok a rozhodne sa vyhnite aviváži. Ľanové kúsky s potlačou obráťte naruby.


2. Ľanové oblečenie aj obliečky sušte vonku

Sušička prírodnému vláknu môže ublížiť, preto je lepšie ľanové kúsky sušiť zavesené a vypnuté na šnúre, a to najlepšie vonku vo vetre. Ale pozor, B. Pokiaľ vám nezostane nič iné, než zavesiť ľan doma na sušiak, vôbec to nevadí, ľanová tkanina totiž schne veľmi rýchlo.

3. Ľan žehlite navlhčený

Ľan je zo svojej podstaty krčivý, ale to je nakoniec jedna z vecí, prečo ho máme tak radi. Pri žehlení ľanového oblečenia, utierok alebo obliečok nemusíte byť opatrnejší ako pri iných materiáloch. Žehlite ľan ešte vlhký, alebo naparovacou žehličkou, nebojte sa vysokých teplôt. Svetlá tkanina vydrží veľa, tmavú otočte naruby, aby ste sa vyhli bielym mapám.4. Ľanové oblečenie vešajte vždy na ramienko

Ľan vyžaduje vzdušnosť a aj kvôli krčivosti dáva zmysel nechať ho vždy vyvesený. Napr. ľanové obliečky skúste raz za čas aspoň vyvetrať z okna alebo na záhrade.Ako navrhujeme ľanové kúsky ELKA LOUNGE?

Všetky naše produkty z ľanu majú špeciálnu zmäkčovaciu úpravu Extra SoftFinish. Košele, kimona, nohavice, šaty aj obliečky vás tak prekvapia svojou jemnosťou, ktorá je po vypraní ešte výraznejšia. Pokiaľ ľan milujete, ale zdá sa vám, že je vhodný len na leto, prečítajte si náš článok, prečo je ľanové oblečenie vhodné po celý rok.

Späť na blog